“Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrzeć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy,
Nie damy by nas zniemczył wróg…
Tak nam dopomóż Bóg!” M. Konopnicka
W mroźne, wietrzne przedpołudnie, z lasu niczym zjawa, wyłaniają się jeźdźcy – to maleńki oddział kawalerii konnej. Przemykają w stronę Matyski, a za nimi dziwna pustka – uczestnikom święta Zaduszek Narodowych, idącym w kolumnie marszowej na szczyt góry, wydawało się, że za jeźdźcami podążają niewidoczni uczestnicy Powsin: Listopadowego, Styczniowego, wojska Marszałka Józefa Piłsudskiego – niesamowite wrażenie.
Kawalerzyści na tle śnieżnej bieli, tablice z napisami Fortów w Węgierskiej Górce, żołnierz siedzący pod brzozą u drogi opatrujący obolałe nogi i grób Powstańca Warszawskiego, wszystkie te sceny, rozmieszczone na trasie Golgoty Beskidów, miały za zadanie uzmysłowić nam jak tragiczne losy przeżywała nasza Ojczyzna, nasz Naród w drodze do wolności.
III Zaduszki Narodowe były hołdem złożonym Powstańcom Warszawskim i Obrońcom Fortów w Węgierskiej Górce. Uroczystość składała się z trzech części:
· Programu słowno – muzycznego, którego autorem i wykonawca był Kuba Abrahamowicz, aktor i reżyser Teatru Polskiego w Bielsku – Białej
· Mszy Św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. biskup Tadeusz Rakoczy, Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej
· Uroczystości patriotycznej, w której przy udziale Orkiestry Wojskowej i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Szef BBN gen. bryg. Roman Polko, wspólnie z Ks. Biskupem Tadeuszem Rakoczym dosypali ziemię z grobów Powstańców Warszawskich i Fortów w Węgierskiej Górce, do Kurhanu Pamięci Narodowej.