w Radziechowach na górze Matysce – 5 października 2013 r.
“Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”
Jan Paweł II
Zaproszenie do współpracy
Komitet honorowy obchodów IX Zaduszek Narodowych na Górze Matysce w Radziechowach zwraca się z prośbą o współtworzenie w/w uroczystości patriotyczno-religijnej.
W tym roku, podczas uroczystości oddamy hołd Powstańcom, w 150 Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Będzie to wyjątkowa lekcja historii, tej mało znanej i skrzętnie skrywanej. Za pomocą rekonstrukcji wydarzeń, w oparciu o szkice na kartonie ,,Polonia” 1863 r. przedstawiające przebieg wydarzeń w Królestwie Polskim oraz Lithuania wykonana w latach (1864–1866) poświęcona Litwie – autorstwa Artura Grottgera, stanowiące patriotyczną inspirację dla wielu pokoleń Polaków, przybliżymy klimat tamtych tragicznych, ale jakże ważnych i budzących ducha Narodu chwil.
Zapraszamy chętnych do udziału w rekonstrukcji wydarzeń, w tym do budowania makiet, szycia strojów, tworzenie modeli armat i broni z tamtych czasów. Jest również gorąca prośba o wypożyczenie do inscenizacji: rekwizytów z tamtych czasów. Prosimy o zgłaszanie się pod adresem dzieciserc@o2.pl lub telefonicznie 501 355 794
IX Zaduszki Narodowe zorganizowane będą 5 października 2013 r. sobota, już dziś warto zarezerwować sobie czas, by dać świadectwo umiłowania swojej Ojczyzny, bowiem jeśli kogoś kochamy, to chcemy o nim wiedzieć jak najwięcej, a swoją obecnością dajemy dowód swego patriotyzm.
Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy osób kochających swoją Ojczyznę Polskę. Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w kolumnie marszowej, zostaje przypięta maleńka biało – czerwona kokardka.
W tym roku, już po raz VII treść Apelu Poległych, odczytanego podczas usypywania Kurhanu Narodowego, została wyłoniona w drodze Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego, rozpisanego wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Tegorocznymi laureatami zostały: Laura Tomczyk z Gimnazjum nr 1 im. Kar. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, opiekun pracy Anita Plumińska – Mieloch, oraz Karolina Witos i Joanna Świniańska z Gimnazjum nr 3 w Juszczynie, opiekun pracy Monika Dyrlaga.
Zaduszki będą organizowane we współpracy z NSZZ Solidarność Browar Żywiec, Parafią p.w. Św. Marcina w Radziechowach, Starostwem Powiatowym w Żywcu, UG Radziechowy – Wieprz, OSP i KGW z Gminy Radziechowy – Wieprz, Stowarzyszenia Dzieci Serc i licznej grupy mieszkańców Podbeskidzia.
Honorowy patronat nad uroczystością objęli:
- Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy – Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej
- Ks. Prałat Stanisław Bogacz – Dziekan Dekanatu Radziechowskiego
- Ks. Kanonik Ryszard Kubasiak – Proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach
- Stanisław Pięta – poseł na Sejm VII kadencji RP
- Stanisław Szwed – poseł na Sejm VII kadencji RP
- Wanda Sadlik – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Bielsku-Białej
- Andrzej Zieliński – Starosta Powiatu Żywieckiego
- Piotr Tyrlik – Wójt Gminy Węgierska Górka
- Grzegorz Figura – Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz
- Przemysław Kubaszek – Prezes BS w Radziechowach
Patronat medialny:
- Radio Diecezjalne „Anioł Beskidów”
- Tygodniki : Źródło, Niedziela, Gość Niedzielny